Jak přejít k alternativnímu dodavateli

Jak změnit dodavatele elektřiny?

Rozhodli jste se změnit dodavatele elektřiny, protože chcete ušetřit na platbách? Nevíte jak na to? Nebo se bojíte?

Účet za elektřinu bereme spíš jako samozřejmost, proto byste se na vyúčtování měli zaměřit. Za posledních několik let se cena elektřiny několikrát zvedla a tak zde vznikl prostor pro alternativní dodavatele, kteří vám dokáží nabídnout lepší ceny, než váš dosavadní dodavatel. Změnu dodavatele elektřiny využívá čím dál víc domácností v letošním roce za posledních 10 měsíců svého dodavatele elektřiny změnilo 381 622 odběratelů u plynu je to 292 036 odběratelů (zdroj. idnes.cz).

Změna dodavatele elektřiny obsahuje několik kroků, ale v konečném důsledku, ten čas za to opravdu stojí.

Nejprve si spočtěte, zda se změna dodavatele vyplatí, což je nejdůležitější krok.

Dodavateli elektřiny platíte zhruba 50 % celkové výše faktury za elektřinu. Tato částka pokrývá cenu opravdu dodané energie (kWh elektřiny). Zbytek  jde na správu sítě, distribuci elektřiny a další poplatky – tu platíte tzv. distributorovi elektřiny.

Z výše uvedeného je jasné, že můžete ušetřit na polovině placené částky, protože částka distributorovi elektřiny zůstane stejná. Musíte si dát pozor na sliby dodavatelů elektřiny. Pokud vám dodavatel slíbí, že ušetříte 10 %, tak je to z části, kterou platíte dodavateli elektřiny.

Abyste nemuseli složitě propočítavat potenciální úspory, připravili jsme pro vás přehled dodavatelů a odkaz na chytrou kalkulačku, kde si můžete cenu vypočítat.

Ušetříme změnou dodavatele?

Uspořit může každý, ale úspora se může výrazně lišit. V některých případech půjde o pár korun a jindy zase o tisíce. Úspora je ovlivněna spotřebou, protože když spotřebujete hodně elektřiny, dodavatelé jsou schopni nabídnout zajímavější ceny a tím je vaše úspora vyšší. Nejvíce ušetří domácnosti, které využívají elektřinu pro vytápěni. Úspora se může lišit i v závislosti na akčních nabídkách dodavatelů.

 

Jak změnit dodavatele plynu?

Změna dodavatele zemního plynu je stejná jak změna dodavatele elektřiny. Těmi nejdůležitější jsou výpověď smlouvy stávajícímu dodavateli, uzavření smlouvy s novým dodavatelem a nahlášení změny u operátora trhu. Nebojte není to tak složité jak to vypadá. Ve většině případů tyto kroky za vás vyřídí nový dodavatel, kterému podepíšete smlouvu a zplnomocníte ho k vyřízení administrativy.

Vyplatí se mi změnit dodavatele plynu?

Je to stejná otázka jako u změny dodavatele elektřiny. Vždy to začíná výpočtem, zda se změna vyplatí. Hlavním důvodem je vždy úspora peněz. Pokud plyn využíváte k vaření, vytápění a ohřevu vody, měli byste o změně dodavatele přemýšlet. Můžete uspořit i několik tisíc ročně.

Cena plynu se skládá z několika složek, a proto je třeba si uvědomit, že změnou dodavatele plynu ovlivníte pouze část této ceny. V případě plynu jde asi o tři čtvrtiny výsledné ceny (zbylou část tvoří náklady na přepravu, skladování a distribuci).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *